Trafik Kaza Tazminat Hesaplama

  • Home
  • Trafik Kaza Tazminat Hesaplama

Trafik Kazası Tazminatı

Dünyada ve ülkemizde, engellenmesi en zor ve en büyük sorunlardan biri de trafik kazalarıdır. Bir örnek vermek gerekirse, ülkemizde, trafik kazalarından kaynaklı yaşanan can kayıplarının sayısı, terör olaylarından kaynaklı can kayıplarının çok üstündedir. Maalesef sorun git gide büyümekte ve alınan onca önlem sorunu azaltmaya yetmemektedir. Ülkemizde son 10 yılda yaşanan trafik kazaları 90 binden fazla olmakla birlikte %279 oranında artış göstermiştir.

Trafik Kazası Tazminat Davası Çeşitleri Nelerdir? Trafik kazası tazminatı davaları, trafik kazası tazminatı,  maddi tazminat davası ve trafik kazası manevi tazminat davası olmak üzere iki biçimde açıklanabilinir. Bu noktada mağdur olan kişi veya kişilerin hayatta olup olmadığına göre iki farklı yasal prosedür devreye girmektedir. Trafik kazası yaşayan mağdur kişi sağ ve yaralanmış ise Borçlar Kanunu madde 41, 45 ve 47 çerçevesinde direkt olarak dava açma hakkına sahiptir. Ancak trafik kazası içerisinde ölüm söz konusuysa ölen kişi veya kişilerin; ailesi, akrabaları, evli veya nişanlı olduğu kişi veya yükümlülüğü altındaki kişiler, hukuka başvurarak maddi ve manevi tazminat davası açma hakkına sahiptirler. Trafik Kazasında Dava Kime Açılır? Trafik kazasında ölüm ve yaralanma durumu söz konusu ise kaza meydana geldiği anda olay yerine kolluk kuvvetleri gelir. Delil toplar ve dava aşamasına gelmeden önce bütün birleşenleri bir araya getirerek dosyaya ilgili savcılığa teslim eder. Ceza davası aşaması bu şekilde devam eder.   Ancak tazminat davası kısmı zarara uğrayan kişinin gayretleri ile devam eder. Siz dava açıp hakkınızı aramadığınız takdirde hiçbir şey de elde edemezsiniz. Maddi kayıplar ile ilgili öncelikli muhatabınız sigorta şirketi olacaktır. Sigorta şirketinin teminat limitini aşan durumlarda ise kazanın sorumluları devreye girecektir. Birde olayın manevi tazminat boyutu vardır. Burada muhatabınız kazaya sebep olan kişilerdir. Trafik Sigortası Manevi Tazminat Taleplerini Karşılar Mı? Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası, 2918 sayılı karayolları trafik kanununa göre yaptırılması zorunludur. Bu kapsamda yapılan sigorta sadece maddi zararlardan sorumludur. Trafik sigortası manevi tazminat taleplerini karşılar mı? Sorusunun cevabı, hayırdır. Trafik Sigortası sadece maddi hasarları karşılar, manevi tazminat taleplerini karşılamaz. Manevi Tazminat Davası Kime Karşı Açılır? Manevi Tazminat Davası Trafik Kazası Tazminatı kalemlerinden bir tanesidir. Kazaya karışan kişi ya da yakınları da bu davayı açabilirler. Kaza mağdurlarının kafasındaki en önemli soru ise şudur Trafik kazasında dava kime açılır?

Manevi Tazminat Davası

1/Araç sürücüsüne 2/Araç sahibine 3/Aracın işletenine

Trafik Kazası Tazminatı Nedir? Trafik kazası Tazminatı kazalar sebebiyle meydana gelen zararların karşılamak için açılan dava çeşidine denilmektedir. Dava açma hakkı olan vatandaşların bu konuda profesyonel bir hukuk desteği almaları, özellikle trafik kazası tazminat davaları söz konusu olduğunda oldukça gerekli gözükmektedir. Bunun sebebi, tazminat davalarının, genel olarak mağdur olan kişiler açısından bir belirsizlik hali olmadan ve net bir şekilde yürütülmesi gerekiyor. Trafik Kazalarında Zamanaşımı Süreci Ne Kadar? En önemli noktalardan biri ise kazalar sonucu yaşanan acılar ve üzüntülerden kaynaklı dava açılma süresinin maalesef zaman aşımına uğramasıdır. Bu noktada belirtmek gerekir ki trafik kazasında mağdur olan kişi veya yakınlarının, olayı öğrendikleri andan itibaren 1 yıl içerisinde dava açmaları gerekmektedir. 1 yılı geçen bir süre sonucu dava açılmadıysa, dava zamanaşımına uğramaktadır. Eğer olay öğrenilmemiş ise bu süre 10 yıla uzamakta ancak 10 yıl sonra bu süre de zaman aşımına uğramaktadır. İdari açıdan durum böyle iken Trafik Kazası Tazminatı Zamanaşımı süresi yaralanmalı trafik kazalarında 8 yıldır 

15 yıldır. Bir kazanın içerisinde hem ölüm hem de yaralanma var ise her iki tazminat için de zaman aşım süresi 15 yıla çıkmaktadır. Trafik Kazası Tazminat Davası Nerede Açılır, Hangi Mahkemeler Görevlidir? KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU – Görevli ve Yetkili Mahkeme : Madde 110 – (DEĞİŞİK MADDE RGT: 19.01.2011 RG NO: 27820 KANUN NO: 6099/14) (KOD 1) Trafik kazasına karışan araç her hangi bir kamu kuruluşuna ait ise bir farklı söyleyiş ile işleteni ve sahibi devlet ise bu kazalarla ilgili davalar adli yargıda görülür. Zarar gören kişi kamu görevlisi dahi olsa yine aynı madde uygulanır. Tren kazalarında da durum çok farklı değildir. Aynı kanun maddesi devreye girer ve bu kazalarla ilgili bütün sorunlar adli yargı üzerinden çözüme kavuşturulur. Vatandaşların karıştığı trafik kazalarında ise ceza davaları kazanın meydana geldiği yerde açılır. Tazminat davaları ise kazaya karışan mağdurun adresinde ya da ilgili sigorta şirketinin bulunduğu illerde açılabilir. Trafik Kazası Tazminat Davası Ne kadar Sürer? Bu sorunun cevabı birazda izleyeceğiniz yol ile doğru orantılıdır. Kaza sonrasında ciddi mağduriyetler yaşandığı için vatandaşlar bir an önce alacağı tazminatını hesabında görmek ister. Ancak hızlı çözülen dosyalar size hakkınızı vermeye bilir. Trafik kazası tazminatı alırken izlenebilecek yollara göre dava süreniz belli olacaktır.

  Küçük bir hesaplama yapalım isterseniz. Yerel mahkemede görülen davanızda iki önemli aşama olacaktır. Bunların en önemlisi sizin bedeni hasarını tespit etmektir. Bu konuda Adli Tıp Kurumuyetkilidir. Ve bu süreç minimum 1 yılınızı alır. Tabi itiraz gelirse defalarca adli tıp kurumuna gitmek zorunda kalabilirsiniz. İkinci önemli aşama ise aktüer hesaplama kısmıdır. Ortalama bir davanın süresi 3 yıl olduğunu varsayalım. İstinaf ve Yargıtay süreciyle birlikte bu süre minimum 5 yıl olacaktır. Trafik Sigortası Tazminat Öder Mi? Trafik Kazası Tazminatı ile ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi de Trafik Sigortası Tazminat Öder Mi? Bu konuyla ilgili daha detaylı yazdığımız bir makalemiz var. Ona bu link üzerinden ulaşabilirsiniz ancak kısaca özetlemek gerekirse kazaya karışan araçlardan kusurlu olan tarafın Trafik sigortası var ise haklı olan tarafın maddi zararları sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Sigortasız araçlarda ise devreye Devletin Güven Hesabıgirmektedir. Ancak şunu bilmenizde fayda var. Güvence hesabı sadece bedeni hasarı ölüm durumunda ortaya çıkacak tazminat kalemlerini karşılamaktadır.