Araç Değer Kaybı Hesaplama

  • Home
  • Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araç değer kaybı ödemesi sigorta ve tazminat sektöründeki en kolay ve hızlı sonuca ulaşılan dosyaların başında gelir. Bu sektörde faaliyet gösteren herkes bunu bilir. Hatta şöyle ki kısa bir dilekçe ile araç sahibi bile bu hakkını kolaylıkla tahsil edebilir. Yazılan araç değer kaybı dilekçesi nin ardından araç değer kaybı tutarı 15 gün içerisinde hesabınıza yatırılır.  Ancak buradaki en büyük problem vatandaşın hak ettiği tutar ne kadardır? İşte bu sorudan sonra devreye uzmanlık giriyor. Ki yine malumunuz sigorta şirketleri özel ve kar amacı güden firmalardır. Bu alanda yani ödeme noktasında sigorta şirketlerinin çokta bonkör olmadığı söylememize gerek yok.

En kritik soru şu Araç değer kaybı hesaplaması yapıldığında benim hak ettiğim tutar ne kadar olacak? Bu sorunun cevabına ulaşmak çokta zor değil, internet üzerinden bulunan bir çok site bu anlamda hesaplamanın nasıl yapılacağına dair uzun uzadıya bilgiler sunuyor. Araç değer kaybı tablosu oldukça karışık ve birazda bilgi isteyen bir alandır. Öyle herkesin üstesinden gelebileceği bir hesaplama değildir. Araç değer kaybı listesi uzadıkça uzuyor. Ve bunun hesaplamasını yapabilmek için de bu listeye hakim olmak teknik bilgiye sahip olmak gerekiyor. Sonuca ulaşabilmek içinde biraz da matematik bilgisine sahip olmalısınız.

Araç değer kaybı hesaplama işine başlamadan önce hasar alan araca ilişkin bilgiler yanınızda olsun ruhsat ve diğer önemli bilgiler çünkü hesaplama yaparken bunları kullanacaksınız. Araç değer kaybı hesaplama kriterleri, hazine müsteşarlığı tarafından belirlenmiştir.

Araç Değer Kaybı Ödemesi Miktarını Belirleyen Etkenler

Araç değer kaybı hesaplamasında baz alınan kriterler hazine müsteşarlığı tarafından belirlenmiştir. Hesaplamanız bir sigorta şirketinde farklı diğerinde farklı çıkması diye bir durum söz konusu olamaz. Tek bir hesaplama kriteri vardır. Ve bütün şirketler bunu uygulamakla yükümlüdür.

Araç Değer Kaybı Hesaplama için nelere bakılıyor?

  • Kazadaki haklılık payınız
  • Aracın hasar geçmişi
  • Aracın marka ve modeli
  • Aracın Pazar değeri
  • Aracın trafiğe çıkış tarihi
  • Aracın kilometresi
  • Araçta yapılan işlemin niteliği ( boya, değişme, sökme, takma )
  • Aracın yaşı

Bu yazdığımız kriterlerin hepsi alacağınız araç değer kaybı tazminat miktarı nı etkileyecektir.

Araç Değer Kaybı Ödeme Süresi

Araç değer kaybı ödemeleri yasal olarak evraklar sigorta şirketine sunulduktan 15 gün sonra ödenmesi gerekmektedir. Bu süre dolduktan sonra ilgili başvuran yasal yollara başvuru hakkı kazanmış olur. Yani dava açabilir ya da tahkim yolunu tercih edebilir. Araç değer kaybı ödeme süresini belirleyen aslında sigorta şirketleridir. Bu ödemeyi birkaç gün içinde de alabilirsiniz bu ödemeyi almanız yıllarda sürebilir. Biraz da hangi yolu tercih ettiğinize bağlıdır.

Araç Değer Kaybı Bilirkişi Raporu

Araç değer kaybı bilirkişi raporu örneği incelemek isterseniz yine sitemiz üzerinden bilirkişi raporlarına ulaşarak bakabilirsiniz. Bu raporların size ne faydası olacağını ise şöyle açıklayalım, sigorta şirketine araç değer kaybınız ile ilgili bir bilirkişi raporu sunarsanız onları istediğiniz rakamı ödemeye zorlamış olursunuz. Ki bu işin profesyonellerinin de tam olarak yaptığı budur. Sizin hasarınızla ilgili ne kadar araç değer kaybı ödemesi alacağını önceden hesaplar ve sigorta şirketine bu bilirkişi raporunu sunarak ödemeyi talep eder.

Böyle bir durumda dava açma hakkı da elde etmiş olursunuz ve eliniz de güçlenir. Dosyanızda bir bilirkişi raporu var ise dava yoluna gidildiği taktirde sigorta şirketine siz başta zararınızın ne kadar olduğunu bildirmiş ve bu tutarı talep etmişsinizdir ancak sigorta şirketi işi yokuşa sürerek hem yüce mahkemelere iş yükü oluşturmuştur. Hem de vatandaşın ödemesini gereksiz yere geciktirmiştir. Ve burada bir kötü niyet olduğu açıktır. İlgili yetkililerde bu şekilde düşünerek ona göre karar vereceklerdir.

Araç Değer Kaybı Avukat

Yukarıda bu işi detaylarıyla anlattık sizlere, sigortayla olan bütün ilişkilerde avukatın önemini vurgulamama gerek olmadığını düşünüyorum. Araç değer kaybı avukatı bu işi ekmek su gibi bilir. Sizin başınıza bir defa gelen olayla ilgili bu işi yapan avukat her ay en az onlarca dosya sonuçlandırıyordur. Araç değer kaybı avukat ücreti sizi düşündürmesin emin olun kazançlı çıkan siz olacaksınız avukatla birlikte. Bu denklemin tek kaybedeni sigorta şirketleri olacaktır. Tecrübesi ve bilgi birimi ile araç değer kaybı avukatı ile çalışmak sizler için çok daha mantıklı olacaktır. Hem fazla kazanırsınız hem de çok daha kısa sürede işinizi nihayete erdirmiş olursunuz.

Ücretsiz Tazminat Hesaplama Aracından Faydalanın

Son olarak şunu söylemekte fayda var Garanti Kaza Tazminat olarak bu noktada özellikle birinci kullanıcı olan vatandaşlarımıza ücretsiz hizmet veriyoruz. Yani kaza yaptığınız ve aracınızın sigorta poliçesinde bulunan haklarından faydalanmak istiyorsunuz. Bu kalemlerden bir tanesi de araç değer kaybı, ilgili bilgiler elinizde olduktan sonra hesaplama tarafını biz size ücretsiz olarak yapıyoruz. Bu noktada her hangi bir talebimizde yok.

Araç Değer Kaybı Hesaplama
Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araç değer kaybı ödemenizin ne kadar olduğunu bilerek hareket edebilirsiniz ya da ödemeniz yapıldı ama merak ediyorsunuz hak ettiğim tutar ne kadardır diye. Bunu iş olarak yapmayan sadece kendi aracı için hesaplama yapmak isteyen vatandaşlara ücretsiz hizmet sağlıyoruz, çekinmeden bizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz…

Araç Değer Kaybı Hesaplamaları

Sitemiz üzerinden üyelik oluşturarak Araç değer kaybı hesaplama programını kullanabilirsiniz. Yine site üzerinden araç değer kaybı hesaplama robotu ndan faydalanabilirsiniz. Ya da araç değer kaybı formu doldurup hesaplamayı bizim yapmamızı isteyebilirsiniz.

Site üzerinden yaptığınız hesaplamayı, yine bizim paylaştığımız makale üzerinden araç değer kaybı hesaplama formülü nü kullanarak yapılan hesaplamanın doğruluğunu test edebilirsiniz. Araç değer kaybı hesaplama aracı normalde hukukçulara ve bu işi yapan firmalara ücretli olarak sunuluyor. Ücretsiz hesaplama sadece birinci kullanıcı vatandaşlara verilen bir hizmettir. O sebeple lütfen bu konuda hassas olalım ve iyi niyeti suiistimal etmeyelim….

#araçdeğerkaybıhesaplama #değerkaybıhesaplama #onlinearaçdeğerkaybıhesaplama#değerkaybıhesaplamatablosu