Ehliyetsiz Trafik Kazasına Karışmak

  • Home
  • Ehliyetsiz Trafik Kazasına Karışmak

Ehliyetsiz Trafik Kazasına Karışmak 

Ehliyetsiz trafik kazasına karışmak  birçok kişinin sorun yaşadığı bir durum olarak tazminatla da alakalı merak konusudur.

Ehliyetsiz Sürücü Durumunda Trafik Kazası Tazminatı

Trafik kazası tazminatı olası kötü hallerde sorunlarda maddi ve manevi zararın karşılanması açısından önemlidir. Ehliyetsiz sürücülerde yasal açıdan kayıt dışı bir durum olduğu için zor durumların nasıl toparlanacağı odak noktasıdır.

Ehliyetsiz sürücülerde trafik kazası tazminatı çok sayıda örneği olan bir durumdur. Tamamen kusurlu olan bu durum nedeniyle kazada hatalı olan taraf için tutanak tutulmasının ardından sigorta olmadığı için sorun oluşabilir. Emsal kararlar bu tür durumlarda dava açısından ele alınır.

Yaşanan kazalarda yeniden aynı sorunlar oluşmaması için trafik kazası tazminatı süreçlerinin de doğru şekilde yönlenmesine odaklanmak hayati önem taşır.

Ehliyeti olmayan sürücünün tamamen kusurlu olduğu görüşü kazalarda yaygın bir durumdur.  Hangi sürücüde trafik kuralı hatası olduğuna bakılarak nedene göre gereken hallerde kaza nedenine odaklanılır. Ehliyet olmaması ayrı bir ceza trafik kazası durumu ayrı bir işlem anlamına gelir. Araç sigortası ve ehliyetsiz kaza yapan kişi farklı alanlarda değerlendirilebilir. Ehliyeti olan sürücü asıl kusurlu taraf kabul edilirse ehliyeti olmayan sürücü sadece ehliyeti olmadığı için ceza yemiş olur.

Her İki Sürücüde de Ehliyet Yoksa 

Her iki sürücüde de ehliyet yoksa trafik kazası tazminatı kazada suçlu olmayı zorunlu olarak gerektirmemektedir.

  • Kişilerin ehliyet durumu için ayrı bir değerlendirme yapılır. İki sürücünün de ehliyeti yoksa her iki tarafa da ceza kesilir.
  • Genel olarak trafik kazasında suç oranlar odaklı bir durum vardır.
  • Kaza nedeni olan kişinin ehliyetsiz olmasına rağmen kendi hatası ile alakalı bir durum varsa ayrıca bir değerlendirme yapılacaktır. Bir avukat desteği almakta fayda olacaktır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021 motosiklet veya araçlarda aynı olacak şekilde belirlenmektedir. 36/3-a ceza maddesi gereğince ehliyetsiz araç kullanan araç sahipleri

  • İndirimsiz ücret ehliyetsiz araç kullanma cezası 2.698 TL
  • 15 gün içerisinde ödenen ehliyet için %25 indirimli hali 2.023,50 TL
  • Aracı kullanan kişi hem araç sahibi değilse hem de ehliyetsiz şekilde aracı kullanıyorsa ceza iki katı olur. Bu durumda ceza miktarı 5.396 TL(indirimsiz) 4.047 TL %25 indirim hali olarak ödenmelidir.

Aracı Süren Kişi Araç Sahibi Değilse Plaka

Aracı süren kişi araç sahibi değilse plaka açısından bir ceza işlemi vardır. Araç bağlanması olasılığı vardır.  Tek ehliyetsiz araç süren kişi, ehliyeti varsa ve yanında taşımamışsa 314 TL ödemelidir. Bu fiyat indirimli 235,50 TL olarak geçerlidir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ödemek İçin Nereye Başvuru Yapılır?

İnternet Vergi Dairesi web sayfası kullanarak ehliyetsiz araç kullanım cezası ödemesi yapılabilir. GİB kredi kartıyla tek çekim ödeme imkanı sunuyor.

  • Motorlu taşıtlar bölümü ve kredi kartı ile ödeme ile işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
  • Ekrandaki istenen yönlendirmeleri doğru şekilde tamamlayıp tamam butonuna basmalısınız.

Ehliyetsiz Sürücü Trafik Kazası Tazminat Durumu

Trafik kazalarında tazminat talebinde bulunmak için sigorta firması açısından bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Öncelikle zorunlu araç sigortası yaptırmak yasal bir zorunluluk olarak düşünülürse ehliyet olmadan bu yasal zorunluluğu yaptırmak mümkün değildir. Ehliyeti olmayanlar kendilerine sigorta da yaptıramayacağı için tazminat süresi aksama nedeni olacaktır.

Ehliyetsiz kişilerin kullandığı araçta kazada oluşan zarar için tazminatın hangi koşullara göre ödeneceği veya ödenmeyeceği durumu önemlidir. Çünkü özellikle fiziksel ve ruhsal açıdan oluşan zarara yönelik yapılan tazminat taleplerinde hak savunmanız daha kolay hale gelir.

Trafik kazalarında tazminat çok çetrefilli bir hal alabildiği için en ufak bir pürüzde ehliyet temel gerekçe olarak bile kullanılabilir. Ehliyet olmadığında tazminat reddi durumları, haciz hallerine ret gibi koşullarda mahkeme karar verirken daha olumsuz yönde değerlendirme yapabilir.

Haksız yere bir haciz geldiğinde kendi hakkınızı savunabilmeniz için önemli bir durum vardır. Kazada kaybı olan taraf kazaya neden olmuş olabilir ve sizden hak talep edebilir. Bu açıdan tüm süreçte kötü olasılıkları da düşünerek ehliyetsiz trafik kazasına karışma durumlarından uzak durmak gerekiyor. Ölümlü, yaralanma olan kazalarda, mahkeme süresinde değerlendirmelerin kritiği yüksek belirleyici olabilir. Sigorta sözleşme kapsamında geçerlilik durumu için de yanınızda ehliyet bulundurarak trafiğe çıkmaya özen göstermelisiniz.

Ehliyetsiz Trafik Kazasına Karışmak
Ehliyetsiz Trafik Kazasına Karışmak

Ehliyetsiz Kazalarla İlgili Merak Edilen Sorular; 

Ehliyetsiz Kazada Kusur

Ehliyetsiz kazalarda kusur oranı maddi olarak göreceğiniz zararı da belirleyecektir. Kazada kusur tamamen karşı tarafta ise size sadece idari para cezası uygulanacaktır.

Ehliyetsiz Ölümlü Kazaya Karışmak,  Cezası Ve Yaptırımları Nedir?

Ehliyetiniz yok ve bir trafik kazasına karıştınız. Kaza neticesinde bir de ölüm meydana geldi. Burada ilk bakılacak olan veri kazada kimin hatalı yani kusurlu olduğudur. Ölüm sebebiyle bir ceza davası açılacaktır ancak burada ceza ehliyetsiz olmakla ilgili değil de kazada ölüme sebebiyet vermek ilgili olacaktır. Bir başka ifadeyle taksirli ölüme sebebiyet vermekten yargılama yapılacaktır.

Ehliyetsiz Biri Arabama Çarptı

Ehliyeti olmayan birisi sizin kaza yapmanıza sebep olduysa ve kusurun karşı tarafta olduğunu düşünüyorsanız. Öncelikli yapmanız gereken karşı tarafın aracının sigortası var mı? Eğer size çarpan aracın sigortası var ise hiç bir problem yaşamadan araç hasarınızı ve bedeni hasarla ilgili tazminat işlemlerini yapabilirsiniz. Ancak size çarpan aracın sigortası yok ise bu defa işler zorlaşacaktır.

Zararınızı karşılamak için önce araç sahibine daha sonra ise ehliyetsiz sürücüye karşı dava açmanız gerekecektir.

Ehliyetsiz Kazayı Kasko Öder Mi?

Ehliyetsiz sürücünün karıştığı trafik kazalarında karayolları ve trafik kanunu şartları devreye girer. Kasko şirketi ehliyetsiz sürücünün karıştığı trafik kazasının zararını karşılar ancak bu tazminat tutarını araç sahibine rücu ettirir.

Yetersiz Ehliyet Trafik Kazası

Trafik kazasına karışan sürücünün ehliyeti diyelim ki A2 sınıfı ancak kullandığı araç B gurubu bir ehliyet olmasını gerektiriyor. Burada uygulanacak hüküm sürücünün ehliyetinin olmadığı şeklinde olacaktır.

Ehliyetsiz Sürücü Tazminat Alabilir Mi?

Trafik kazası sonucu oluşan zararların karşılanması için tazminat davaları açılmaktadır. Ehliyetsiz olmak bu davanın gereklerinden bir tanesi de değildir. Kaza sonucu tazminat alabilmeniz için haklılık payınızın bulunması gerekmektedir. Eğer ki kaza da haklılık payınız var ise ölüm tazminatı, bedeni hasar ve maddi hasarla ilgili tazminat talep edebilisiniz.

Ehliyetsiz Araç Kullanmak Asli Kusur Mu?

Trafik kazalarında en önemli kriter kusur değerlendirmesidir. Kaza da kusurunuz yok ise yani siz hatalı değilseniz. Ehliyetsiz olmanız ya da aracınızın sigortasının olmaması gibi bu örnekler çoğaltılabilir. Size kusur verilmesine sebep olamaz.

Bir örnek üzerinden açıklayalım daha anlaşılır olacaktır. Siz şeridiniz de ilerliyorsunuz ve karşı taraftan aşırı hızlı bir araç kontrolünü kaybederek yoldan çıktı ve sizin kullandığınız araca çarptı. Burada ehliyetinizin olmaması bir kusur değildir. Tamamen kusurlu taraf karşı araç sürücüsü dür.

Ehliyetsiz Sürücü Müterafik Kusur

Müterafik kelime anlamı bakımından kusurların paylaştırılması anlamına gelmektedir. Karıştığınız trafik kazasında ehliyetinz yok ise burada size kusur verilemez ancak alacağınız tazminatlarda Müterafik kusurdan dolayı indirime gidilebilir. Bu konuyla ilgili çok sayıda Yargıtay kararı mevcuttur.

Yargıtay Genel Hukuk Kurulu E. 2011/17-2 K. 2011/140 T 13.4.2011

Yargıtay 17. Hukuk Dairesinin 2016/4100 Esas, 2016/5898 Karar