Özürlülükten Doğan Tazminat Hakları

  • Home
  • Özürlülükten Doğan Tazminat Hakları

Özürlülükten Doğan Tazminat Hakları Nelerdir?

İşinizi yaparken bir kaza geçirdiniz ve yıllardır emek verdiğiniz ekmek teknem dediğiniz yerden ayrılmak zorunda kalıyorsunuz. Geçirdiğiniz kaza sebebiyle artık o işe elverişli değilsinizdir. Hem patronunuzu memnun edemiyor hem de işin hakkını veremiyorsunuzdur. Böyle bir durumda başka bir pozisyonda da çalışmayı talep edebilirsiniz. Ancak işveren sizin iş akdinizi fesih etmek istiyor. İşveren çalışmayacak durumda olduğunuz için sizi işten çıkarabilecek hukuki hakka sahiptir. Ancak vefa gösterip kolaylıkta sağlayabilir İş yerinden malulen ayrılmak zorunda kalabilirsiniz.

İşten çıkarılma durumunda neler yapabilirsiniz? İşçinin hakları nelerdir?

Çalışmakta olduğu iş yerinden malulen ayrılmak durumunda kalan işçiler sağlığına ya da çalışmasına engel olan durumun ortadan kalkmasından sonra işlerine geri dönebilirler. Eski çalıştıkları pozisyonda ya da farklı bir departmanda görevlendirilebilir. İşverenin böyle durumlarda personelini mağdur etmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde özürlülükten doğan tazminat haklarınızı kullanabilirsiniz.

Çalışan hakları ile ilgili her şey güncel hali ile devam etmektedir.  Yaşanan olumsuzluk ne olursa olsun örneğin bir iş kazası geçirdiniz sağlığınıza kavuştuğunuz zaman daha önce sahip olduğu konumu ve hakları devam etmektedir. Hatta onun iş yerinde olduğu zamanlarda yapılan iyileştirmeler zamlar ve sosyal yardımlardan da faydalanabilir. Diğer çalışanlara tanınan tüm haklar aynen kendisine de sunulmalıdır.

İş yerinden ayrılmak zorunda kalan işçilerin kafalarındaki en önemli soru işareti Tazminat hakkı nasıl kazanılır sorusu olacaktır ama burada asıl sorulması gereken soru bu değildir. Haklarımın tamamına nasıl kavuşabilirim? Sorusudur.

İş Yerinden Tazminat Almak İçin Ne Yapmalıyım?

İş yerinden malulen ayrılmak durumunda kalan çalışanlar bu sağlık problemlerinin ortadan kalkması ile birlikte eski iş yerine başvuru yaparak kendilerini yenden işe alınması yönünde talep de bulunabilmektedir. Çoğu işveren bu durumu olumlu karşılayarak talebi değerlendirmekte ve eski çalışanını yeniden eski işine veya aynı iş yerindeki farklı bir pozisyona yerleştirmektedir. Bu durumun aksi olan durumlar da yaşanmaktadır. Yani malullük durumunun sona ermesi ile birlikte tekrar işe alınmayı talep eden kişiye işveren olumlu yanıt vermeyebilir. Bu durumda nasıl bir yaklaşım sergilenmesi gerekmektedir? Kanuni olarak her hangi bir hak talebinde bulunmak mümkün müdür? İşveren bu nokta da her hangi bir tazminat ödemek zorunda mıdır?

İş yerinden ayrılmak zorunda bırakılan işçinin iade ve işe yeniden başlama talebi kabul görmemiş ise kanuni yollara başvurmak gerekiyor. Önce ilgili iş yerine bir ihtar çekilir ve içerisinde de durumun gerekliliği anlatılır. İşe iadesinin kanuni hakkı olduğu belirtilerek iş yerine bir süre tanınır eğer istekleriniz belirtilen zaman aralığında yerine getirilmez ise dava yoluna gidilir. İşveren bünyesindeki personelinin onun işini yaparken geçirdiği kaza sonucunda yaralanması ve yaşadığı elemi göz önünde bulundurmalıdır. Aksi takdirde dava yoluna gidilirse iş yeri sahibi çok ciddi tazminatlar ödemek zorunda kalabilir. Hatta böyle durumlarda çok örneği vardır işveren işçisine kötü niyet tazminatı ödemek zorunda kalmıştır.

İşçi ve İşveren Arasındaki Anlaşmazlıklara Hangi Mahkemeler Bakar?

İşçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıkların çözüldüğü yer iş mahkemeleridir. Bir örnek üzerinde gidelim isterseniz, iş kazası geçiren çalışan, işe iadesini ister ancak patronu bunu kabul etmez ise dava yoluyla bu sorun çözülebilir. İşçi önce iddiasını ispatlamak zorundadır. Bunu elindeki tedavi evrakları ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden aldığı sağlık kurulu raporu ile ortaya koyabilir. Ancak karşı taraf buna itiraz edebilir. Ve Adli Tıp Kurumu’ndan yeni bir rapor alınmasını talep edebilirler. Karşı taraf süreci uzatmaya yönelik hamleler mutlaka yapacaktır. Ama bu gözünüzü korkutmasın zorlu bir süreçten geçebilirsiniz. Ama sonunda mutlaka hakkınızı alacaksınızdır.

Tazminat Hakları Yeni Yasa ile de tamamen net sınırlar çizilerek belirlenmiştir. Hak talep ederken bilinçli olmakta fayda var. Tazminat hakkı kazanma şartlarını yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız, hukuki açından detaylı bir inceleme yapmakta fayda var.

Özel Sektörde Tazminat Alma Şartları Nelerdir?

Tazminat alınacak bir durum söz konusu olduğu zaman çalıştığın yerin kamu kurumu ya da özel sektör olması hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Ancak Özel sektörde hak ihlalleri ve daha ağır çalışma şartları olduğunu söyleyebiliriz. Çalıştığınız yerin nereye bağlı olduğu sadece dava açacağınız mahkemeyi etkileyecektir. Özel sektörde çalışıyorsanız iş mahkemesinde dava açmanız gerekiyor. Kamu kuruluşunda çalışıyorsanız idari yargı da dava açmalısınız.

İşyerinden Tazminat Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Aslında bu çok genel bir soru, durup dururken iş yerinden tazminat almayı düşünmek çokta etik olmayacaktır. Ama yaşadığınız bir mağduriyet var ise ya da haklarınızın yenildiğini düşünüyorsanız bu konuda uzman bir hukukçu ile görüşmenizde fayda var.

Yüzde 5 Özürlü Kaldım İş Yerimden Tazminat Alabilir Miyim?

Özürlülükten doğan tazminat haklarınız sebebiyle ne kadar malul kaldığınızın bir önemi yoktur. iş yaparken gördünüz zarar ne kadar büyük olursa ya da ne kadar küçük olursa olsun elbette bunun bir karşılığı olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus haklarınızı almak için gereken adımlarınızı atmak olacaktır.

özürlülükten doğan tazminat hakları
Özürlülükten Doğan Tazminat Hakları

Özürlülükten Doğan Tazminat Hakları İçin Ne Yapmalıyım?

Özürlülükten doğan tazminat hakları size hukuk devletinin sunduğu bir güvencedir. İş kanunu ile bütün haklarınız garanti altına alınmıştır. Kaza anında ya da zarar gördüğünüz olay sonrasında mutlaka elinizde bir resmi evrak olmalıdır. İşinizi kaybetme korkusuyla şikayetçi olmamış olabilirsiniz. Ya da olay yerine kolluk kuvveti de gelmemiş olabilir. Ancak bu tarz kayıtlar ve ihbarlar için 10 yıllık kadar bir zamanınız olduğunu unutmayın.

Normalde yapılması gereken bütün olayı kayıt altına almak ve bunu silsile şeklinde ilgili devlet kurumlarına bildirmek olacaktır. Ancak olay ört bas edildi ve siz haklarınızı alamadığınızı düşünüyorsunuz. Bu konuyla ilgili profesyonel yardım almanız gerekiyor.