Trafik Kazası Tazminat Hesaplama 2020

 • Home
 • Trafik Kazası Tazminat Hesaplama 2020

Tazminat Hesaplama
Haklılık Payı *
Hesaplama yaptığınızda bildirmiş olduğunuz kişisel verileriniz 6698 sayılı kanun gereğince şirketimiz bünyesinde gönderme amacınız doğrultusunda işlenecektir.

 

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama 2020 Nasıl Yapılıyor?

Trafik kazalarında tazminat hesaplaması her yıl teminat limitleri dâhilinde değişiklik gösteriyor. Trafik kazası tazminat hesaplama 2020 de yine geçmiş yıllara oranla farklı hesaplanıyor. Yaralamalı trafik kazalarında kusur, maluliyet, yaş ve maaş göz önünde bulundurulurken, ölümlü kazalarda, yaş, maaş, kusur ve geride kalanların yaşı ile birlikte destek payları değerlendirilerek tazminat hesaplaması yapılıyor.

Yaralanmalı trafik kazası tazminat hesaplaması, Trafik kazası maluliyet tazminat hesaplama olarak da biliniyor. Yaralanmalı kaza hesaplamalarında bileşenler zaman zaman değişiklik gösterebiliyor. Mesela yara aldığınız bölge kaval kemiğiniz, buradan aynı zamanda bir de operasyon geçirdiniz. Sizin yara aldığınız bölgeye ilişkin heyet raporu her doktor ya da gittiğiniz birim tarafından farklı puanlamalar alabiliyorsunuz. Bunun en sağlıklı yöntemi sigorta şirketinin size uygun gördüğü heyet oranını kabul etmek değil de.

Birkaç farklı noktadan heyet raporu alarak gerçek rakamlara ulaşabilirsiniz. 2020 trafik kazası tazminat hesaplama tablosu size alacağınız tazminat tutarına ilişkin en doğru rakamları verecektir. Sigorta şirketleri ve tazminat alacağınız birimler tazminat hesaplamanızla ilgili farklı formülleri kabul ediyor olabilir. Ancak size en doğru sonucu o yılın yargı kararları verecektir. Anayasa Mahkemesi ya da Yargıtay tarafından verilen kararlar hesaplamalarda emsal olarak alınır.

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama 2020
Trafik Kazası Tazminat Hesaplama 2020 de yeni değişiklikler oldu. Tazminat Hesaplamaları Anayasa Mahkemesinin verdiği yeni bir hal aldı.

Trafik kazası tazminat hesaplama 2020 formülü

ile birlikte trafik kazalarında meydana gelen zararlar aktüer uzmanlar tarafından değerlendiriliyor. Ancak şunu bilmenizde fayda var trafik kazaları ya da iş kazaları fark etmez zarar gördüğünüz her hangi bir olay da olabilir. Alacağınız tazminat hesaplaması kurumlara göre değişiklik gösterebilir. Birçok tazminat hesaplama formülü var. Sizin olayınızda kabul edilen formülün hangisi olduğunu yine bu işin uzmanlarından öğrenebilirsiniz.

Sigorta Dosyanızda Tazminat Hesaplatmak Ne İşinize Yarar?

Trafik kazası ya da iş kazası geçirdiğinizde ilgili sigorta şirketi henüz zarar meydana geldiği andan itibaren harekete geçer ve sizinle anlaşma yoluna giderek dosyayı kapatmak isteyebilir. Bu aşamada ne kadar tazminat alırım sorusunu sormanız gerekiyor. Tazminat hesaplama yaparak ne kadar tazminat alacağınızı bilirseniz gelen teklifleri daha sağlıklı değerlendirebilirsiniz.

Trafik Kazasında Tazminat Almak İçin Şartlar ve Gereken Belgeler

Trafik kazasında tazminat alabilmeniz için ortada bir zarar olması gerekmektedir. Bu zararı ölüm ya da yaralanma olarak açıklayabiliriz. Yaralanmalı kazalarda Sağlık Kurulu üzerinden aldığınız raporlarda maluliyet oranınızın olması gerekmektedir. Yani heyet raporundan sıfır çekmemelisiniz. Ölümlü kazalarda ise sürücü için tazminat alınacaksa kusur oranına bakılmaktadır. Haklılık payınız var ise tazminat alabilirsiniz.

Psikolojim Bozuldu Tazminat Alabilir Miyim?

Trafik kazalarında bedeni hasarın yanında psikolojik durumunuzda da etkilenmeler var ise bu da tazminat sebebidir. Örneğin panik atak oldunuz ya da artık araçlardan korkuyorsunuz ve arabaya binemiyorsunuz. Bunların hepsi sizin olaydan etkilendiğinizi gösteren belirtilerdir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda minimum 6 ay uzman desteği almanız gerekiyor. Ve bunu belgelendirmelisiniz.

Devlet hastanesi, üniversite hastanesi, eğitim araştırma hastaneleri de olabilir, bu hastanelerden bir tanesinin psikiyatri bölümünde muayene olarak tedavi almanız gerekiyor. Sağlık durumunuz ve hastalığınıza göre bir tedavi programın uygulanacaktır. Tazminat alabilmeniz için en az 6 ay bu tedaviye devam etmelisiniz. İlaç tedavisi uygulanıyorsa reçetelerinizi ve ilgili evraklarınızı saklamalısınız. Birebir seanslar düzenleniyorsa bunun içinde yine evrak talep etmelisiniz ilgili birimlerden.

Tedavi ve hastane süreçleri tamamlanmışta olabilir, devam ediyor da olabilir, önemli olan sigorta yasasının ön gördüğü süreyi tamamlamak. O süre tamamlandıktan sonra sağlık kurulundan randevu alarak kalıcı rahatsızlığınızı tespit ettirmeniz gerekiyor.

Psikiyatri Raporum Var, Tazminat Hesaplamam Nasıl Yapılıyor?

Devlete bağlı sağlık kurulları ya da adli tıp birimlerinden aldığınız psikolojik rahatsızlığınıza ilişkin puanların hepsinin tazminat olarak bir karşılığı var. Ancak bedeni hasara ilişkin raporlarla aynı oranda hesaplaması yapılmıyor. Yine bir örnek üzerinden açıklayalım. Bedeni hasara ilişkin raporunuz yüzde 23, psikiyatri raporunuz ise yüzde 30 olduğunu varsayalım. Bedeni hasar tazminat hesaplama ile yapılacak tazminat tutarı hesaplaması yüzde 23 üzerinden yapılır. Ancak Yüzde 30’lukpsikiyatri raporunuz ortalama yüzde 22 üzerinden hesaplanacaktır.

Trafik kazalarında tazminat almak için sigorta şirketine ilgili evrakları toplayarak teslim etmeniz gerekmektedir.

 

Yaralanmalı Kazalarda Sigortaya Verilmesi Gereken Belgeler;

 • Kaza tespit tutanağı
 • Epikrizler
 • Araçların ruhsat sigorta bilgileri
 • Sürücülerin ehliyetleri
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Alkol raporu
 • İfade tutanakları
 • Ve Sağlık kurulu raporu

Ölümlü Trafik Kazalarında Sigorta Tarafından İstenilen Belgeler;

 • Yaralanmalı trafik kazasında saydığımız evraklara ek olarak
 • Ölüm belgesi
 • Adli tıp raporu (ölüme ilişkin)
 • Mirasçılık belgesi

Bu evraklar tamamlandıktan sonra sigorta size ilgili dosya hakkında ödeme yapmalıdır.

Trafik kazası tazminat hesaplama 2020 de yeni bir değişiklik söz konusudur. Üst yargının aldığı yeni bir karar ile hesaplamalar tamamen değişmiştir. Üst yargı karayolları trafik kanunun sigortaya ilişkin 3 maddesini iptal etti. Bu sebeple sigortadan alınacak tazminat kalemlerine ilişkin değişiklikler meydana geldi. Önceki hükümlere göre yapılan hesaplamalar ve yeni hükümlere göre yapılan hesaplamalar arasında oldukça fark var.

Yeni hesaplamalar neredeyse yüzde 20 oranında daha fazla çıkıyor. Trafik kazası tazminat hesaplama 2019 a göre yapılan bir tazminat hesaplaması ile 2020 yılında yapılan hesaplama arasından rakamlar üzerinden örnek verecek olursak. Tabi bu durum dosyaya göre değişiklik göstermektedir.  Örneğin 2019’da yapılan hesaplamada 100 bin lira olarak çıkan bir dosya 2020 yılında yeniden hesaplandığında 120-130 lira arasında bir tutar ortaya çıkmaktadır.

Trafik kazası tazminat hesaplama 2020 AYM İptal Kararı

Anayasa Mahkemesinin İptal Kararı sonrasında tazminat hesaplamalarında köklü değişiklikler oldu. Tazminat hesaplamaları önceki yıllara göre neredeyse yüzde 25 oranında yükseldi. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için AYM’nin Trafik Sigortası İptal Kararı makalemizi inceleyebilirsiniz.

#trafikkazasıtazminathesaplama2020 #trafikkazasıtazminathesaplama2020formülü #trafikkazasıtazminathesaplama2020hesaplamatablosu