Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama

  • Home
  • Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama

Tazminat Hesaplama
Haklılık Payı *
Hesaplama yaptığınızda bildirmiş olduğunuz kişisel verileriniz 6698 sayılı kanun gereğince şirketimiz bünyesinde gönderme amacınız doğrultusunda işlenecektir.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama

Trafik kazalarında meydana gelen zararların hesaplaması hukuktan ayrı tutulan bir alandır. Bu görevi Aktüer Uzmanlar bağımsız bir şekilde yerine getirir. Basit olduğunu düşündüğünüz küçük bir hesaplamanın bile birden fazla birleşeni vardır. Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama trafik kazası tazminatı içerisinde en karışık olanıdır.

İçerisinde vefat gerçekleşen trafik kazalarında alınacak tazminat kalemlerini sıralayalım sonrasında ise Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama ile ilgili geride kalanlara verilecek maddi tazminat hesabı nasıl yapılır ona detaylıca bir bakalım. Vefat eden bir kişinin geride kalanları öncelikle cenaze ve defin masraflarını alabilir. Cenazenin bir yerden bir yere taşınması için yapılan harcamayı talep edebilir.

Yine taziye ve cenazede gelenlere yapılan ikramlar sigorta tarafından karşılanır. Kişi vefat etmeden önce tedavisi için harcamalar yapılırsa yine bu harcamalar da sigorta poliçesi kapsamında güvence altındadır. Ölümlü Trafik Kazası Tazminat 2018 ( Destekten Yoksun Kalma Tazminatı 2018 ) Yılında 360 lira maddi hasarı karşılar. Bu rakam 2015 yılında – 290 bin lira, 2016 yılında – 310 bin lira, 2017 yılında – 330 bin lira, 2019 yılında – 390 bin Türk Lirası ödeme yapmaktadır. 2020 yılının ilk yarısında bu rakam 410 bin lira olarak belirlenmiştir.  Diğer yıllara bakacak olursak;

2005 – 50.00,  2010 – 175.000, 2015 – 290.000,

2006 – 57.500,  2011 – 200.000, 2016 – 310.000,

2007 – 80.00,  2012 – 225.000, 2017 – 330.000,

2008 – 125.000,  2013 – 250.000, 2018 – 360.000,

2009 – 150.000,  2014 – 268.000, 2019 – 390.000,

2020 – 410.000

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat HESAPLAMA Tablosu içerisinde yer alan kalemler bu şekilde iken asıl en büyük rakamı tutacak olan hesaplama Vefat eden kişinin geriye kalan ömrü ne kadar ise onun üzerinden veriler bir araya getirilerek ortaya çıkartılır. Trafik Kazasında Ölene Tazminat Ne Kadar sorusunun cevabını yapılacak aktüer hesaplama ortaya çıkaracaktır.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama Formülü 

Kaza sonucunda vefat eden kişinin hayattayken destek verdiği kişiler hem başvuru yaparak hem de yasal yollarla tazminatlarını alabilirler. Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama yapılırken nelere dikkat ediliyor:

Ölen Kişinin Yaşı

Ölen kişinin Maaşı

Ölen Kişinin Maaşı

Ölen kişinin kazadaki kusur oranı

Ortaya çıkacak total rakam ne kadar ölümlü trafik kazası tazminatı ( Destekten Yoksun Kalma Tazminatı ) verileceğini belirler. Daha sonra bu tazminatın paylaştırılması için de belli kriterler vardır. Öncelikle şuna bakmamız lazım ölümlü trafik kazası tazminatı kimler alabilir.

Anne –  babası

Eşi

18 yaşından küçük çocuklar

18 yaşını doldurup da öğrenci olan ya da engelli olan kişiler

Nişanlı, sözlü gibi resmi bağının olmadı kişiler

Destek verilen 3. Kişiler

Her bireyin tazminat hakkı bağımsızdır birinin tazminatı diğerinin tazminat miktarını etkilemez yani anne ve babanın aldığı Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Vefat eden kişinin eşinin alacağı tazminatı ne azaltır ne de çoğaltır. Bu rakamlar her zaman sabittir. İlk etapta hesaplama yapılırken destek verilen kişiler bir bir belirlenir ve hepsinin payı ayrı tutulur.  Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama yapılmasının da amacı budur zaten.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatın da kime Ne Kadar Pay düşüyor?

Ölen kişinin geride bıraktıklarıyla ilgili alacakları tazminatı nasıl paylaştırılacağı konusu Yargıtay’ın verdiği kararlar emsal olarak alınmaktadır. Evli ve bekarlar için farklı uygulamalar vardır. Evli bir bireyin kaza sonucunda vefat etmesi;

Eşi 4 pay

Çocukları 2 pay

Anne ve Babası 1’er pay

Alacaklardır.

Kaza sonucu hayatını kaybeden kişi bekar ise TUİK verilerine göre hareket edilerek bir tazminat hesaplaması yapılır. Erkeklerde 27, Kadınlarda ise 24 yaşında evleneceği öngörülür. Destek payları ise buna göre dağıtılır.

Vefat eden kişinin tazminatı hesaplamak için ölümlü trafik kazası tazminat hesaplama tablosu excel  üzerinden ya da hazır programlar kullanılarak da yapılabilir ancak sağlıklı olan elle manuel yapılan hesaplamadır.

Trafik kazasına karışarak hayatını kaybeden kişinin bilgileri doğrultusunda anapara hesaplandıktan sonra geriye kalan kişilerin de desteği ortaya konmalıdır. Herkes için ayrı ayrı hesaplama modeli vardır. Eşi tazminat miktarının yarısın alacak şekilde kanunlar düzenlenmiştir. Ancak burada belirleyici olan sadece Vefat eden kişinin yaşı, maaşı, kazadaki kusuru değildir. Tazminat alacak kişinin de yaşı önemlidir.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatında Manevi Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Manevi tazminat alacak kişilerde yaş kriteri yoktur. Aynı hanede yaşayan herkes bu tazminatı talep edebilir. Anne, baba, eş ve çocuklar dışında müteveffanın kardeşleri de bu haktan faydalanabilir. Ölümlü Trafik Kazası Manevi Tazminatının bir hesaplama formülü yoktur. Daha çok Yargıtay kararları emsal alınarak bir sonucu ulaşmaya çalışılır. Ancak asıl belirleyici olan kaza sonucu hayatını kaybeden kişinin maddi durumu ile manevi tazminat talep edilecek kişi ve kurumların maddi durumları göz önünde bulundurulur. Ne tazminat ödeyecek kişi bu tazminatın ödenmesiyle fakirleşmeyecektir. Ne de bu tazminatı alan kişiler de zenginleşmemesine dikkat edilir. Nihai kararı hakimin takdirindedir.