Tren Kazası Tazminat Davası

  • Home
  • Tren Kazası Tazminat Davası

TREN KAZASI TAZMİNAT DAVASI

Tren Yolculuğu esnasında kaza geçirmiş kişilerin isteyeceği bir tazminat türüdür Tren Kazası Tazminat Davası. Hem maddi hem de manevi tazminat kalemleri vardır.  Ancak yazımıza başlamadan önce şunu belirtmeliyim. Tren Kazası Tazminat Davası uzun solukludur. Bunu neye dayanarak mı söylüyorum. Pamukova Tren Kazası 22 Temmuz 2004 yılında meydana geldi üzerinden 20 yıla yakın zaman geçti. Kaza mağduru vatandaşların hukuk mücadelesi 14 yıl sonra bitti, yani 2018 yılında. 37 kişinin hayatını kaybettiği 90 kişinin yaralandığı kazayla ilgili adalet 2018 yılında geldi.

Anayasa mahkemesi, Tren Kazası Tazminat Davası sonucunda  TCDD’nin, yaralılara tazminat ödemesine hükmetmişti. Hızlı tren kazası tazminatı olarak ilk alınan tazminatın Pamukova tren kazasını gösterebiliriz. Çünkü hızlı tren faaliyete geçtikten hemen sonra bu kaza meydana gelmişti. Pamukova tren kazası tazminat davaları dile kolay 14 sonra sonuçlandı…

Çorlu Tren Kazası Tazminat Davaları

Bir Başka Tren Kazası Çorlu’dan örnekler vererek durumu izah etmeye çalışalım. Yakın dönem olduğu için bilgiler henüz çok taze bu kazayla ilgili. 8 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelmişti kaza. 25 kişi hayatına kaybetmiş, 318 kişi de yaralanmıştı. O gün orada yaşanan acılara hepimiz şahitlik etmiştik. Şunu söylemeliyim ki kazayla ilgili bu güne kadar 1 tek kişi bile tazminat alabilmiş değildir. Aradan yıllar geçti tek kişinin bile mağduriyeti giderilemedi. Çorlu Tren Kazası Tazminat Davası ise hak getire şu ana kadar yürütülebilen bir dek çorlu tren kazası tazminat davası yok maalesef.

Çünkü açılan Tren Kazası Tazminat Davası neredeyse tamamı reddedildi. Ceza yargılamasıyla ilgili tartışmalar hala devam ediyor. Mahkeme heyetinde değişikliğe gidildi. Daha doğrusu Çorlu tren kazası mahkeme heyeti kendisi çekildi. Tren kazası bilirkişi raporu ve ortaya atılıp tartışılan konuların hepsi mağdur ve yakınlarını tatmin edecek seviyede değil. Aradan geçen zaman dilimine rağmen tren kazasında ölenlere tazminat ödemesi yapılmadı. Tren kazası 2018, yani Çorlu tren kazası duruşmaları devam ediyor ve ne kadar süreceği ise bilinmiyor…

Tren Kazalarında Tazminatı Kim Öder?

Özetle Tren Kazası Tazminat Davası hakkında şunu söyleyebiliriz. Tren kazalarında muhatap devlet oluyor. Tazminat davalarınızı da yine devlete karşı açıyorsunuz. Muhatabınız silsile şeklinde TCDD ve ilgili diğer kurumlar. Ama trafik kazalarında durum hiçte öyle değil çünkü burada muhatabınız sigorta şirketleri. Ölümlü kazalarda maksimum 45 gün içerisinde tazminatınızı alıyorsunuz yaralanmalı kazalarda ise tedavi süreciniz tamamlandığı anda tazminatınızı alıyorsunuz.  

Tren Kazası Tazminat Davası Yetkili Mahkeme

Tren işletmeleri devlet tarafından yapıldığı için tren kazalarındaki tazminat süreci diğer davalardan biraz daha farklı yürütülmektedir. Tren Kazası Tazminat Davası idari yargıda görülür. Tren kazası mahkemesi olağan seyrin dışında ilerler. Normal bir davada olduğu gibi bir seyir beklemek yanlış olur. Sıradan bir dava da hemen davanızı açarak ilerleyebilirsiniz. Ama Tren Kazası Tazminat Davası açmanız öyle kolay değil, kamu işin içine girdiği için izlemeniz gereken bir prosedür vardır.

Tren Kazası Tazminat Davası açabilmek için önce devletin harekete geçmesini beklemelisiniz. Bu zaman dilimini de yasal süre deniyor. Yasal süre dolmadan kaza ile ilgili attığınız her adım karşılık bulmayacaktır. Bir başka söyleyiş ile ret edileceksinizdir.   Yapılan ihtarlara sizi zarara uğratan devlet kurumu karşılık vermez ise bir başka söyleyişle zararlarınız karşılanmaz ise o zaman dava açma yoluna gidebiliyorsunuz.

Ama burada da bir karışıklık söz konusu açacağınız davayı hangi mahkemede açmanız gerektiği ile ilgili de bir netlik yok. Bir örnek vermek gerekirse Yine yakın zamanda gerçekleşen Çorlu Tren Kazası üzerinden gidelim. Çorlu Tren Kazasının ardından mağdur avukatları tazminat davaları için ticaret mahkemesinde, asliye hukuk mahkemesinde ve idari yargıda davalar açtılar. Ancak açılan bütün davaların neredeyse tamamı ret oldu.

Tren kazaları çok sık karşılaştığımız bir olgu değil. Her yıl çok sayıda tren kazası meydana geliyor ancak içerisinde rakam olarak ölü ve yaralı sayısı fazla olan kazalar kamuoyuna yansıyor. 2017, 2018, 2019 ve 2020 yıllarında meydana gelen kazalara baktığımızda 2018 yılında Ankara ve Çorlu’da meydana gelen kazalar öne çıkıyor. Çünkü bu kazalarda ölü ve yaralı sayıları oldukça fazlaydı. Tren kazaları istatistiklerine bakıldığında kazalarında hemen hemen hepsinin insan hatası olduğu göze çarpıyor.

Tren Kazalarında Maddi ve Manevi Tazminat Davaları

Tren kazalarında maddi ve manevi tazminat davaları belli hükümlere bağlanmıştır. Gelişi güzel dava açamıyorsunuz. Belli verilerin zamanla olgunlaşmasını beklemek zorundasınız. Mesela bilirkişi raporu, tren kazalarında bilirkişi raporları hemen çıkmaz. Tren Kazası Tazminat Davası ilgili savcılık makamı soruşturma başlatır. Delillerin toplanması zaten aylar alır. Ve konuyla ilgili alanında uzman bir heyet oluşturularak bunların incelemesi yapması için zemin hazırlanır. Ve savcılığın soruşturması aşamasında bilirkişi raporu tamamlanır.

Tren Kazası Maddi Tazminat

Diğer kazalarda olduğu gibi Tren Kazası Tazminat Davası’nda da yine aynı kurallar geçerlidir. Maddi olarak kayıplarınızı delilleriyle sunarsınız. Kaza sebebiyle yaşadığınız olumsuzluklar bir bilge ile ispat edilebiliyorsa bunu delilleriyle ortaya koyar ve Tren Kazası Maddi Tazminatınızı talep edersiniz. Mesela tren ile bir sınava gidiyordunuz ve kaza sonucu bu sınava da katılamadınız. Ancak ilerleyen yıllarda bu sınava girerek kazandınız. Geçmiş yıllarla ilgili tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu anlattığım tazminat durumlarını ilgili kurumlardan tahsil edebilmeniz için iyi bir tren kazası avukatına ihtiyacınız vardır.

Yaralamalı Tren Kazası Tazminat Davası

Kaza sonucunda bedeninizde bir hasar meydana gelmiş ise bu durum yaralamalı tren kazası tazminatı kapsamına girmektedir. Vücudunuzda kalıcı bir hasar var ise tazminat için gerekli işlemleri başlatabilirsiniz. Alacağınız tazminat miktarını ise

Yaşınız

Maaşınız

Kusur oranınız

Ve bedeni hasarınız

Göz önünde bulundurularak hesaplanır. Diyelim ki bedeninizde bir hasar meydana gelmedi. Ancak kaza sebebiyle 2 ay işe gidemediniz ve psikolojiniz bozuldu. İşe gidemediğiniz tarihler için Tren Kazası Geçici İş Görmezlik tazminatı alabilirsiniz.

Psikiyatrik sıkıntılar içinde en az 6 ay tedavi görmeniz gerekiyor. Daha sonra bu rahatsızlığınızı sağlık kurulu heyetlerinden geçerek ortaya koymalısınız.

Ölümlü Tren Kazası Tazminat Davası

Tren Kazası sonucu bir ölüm meydana geldiyse işler bir anda değişiyor. Ölümlü Tren Kazası Tazminatı süreçleri biraz daha farklı işliyor. Burada zarar zaten ortadır. Bir ölüm meydana gelmiştir. İşleriniz yani hukuki prosedürler daha da azalıyor. Ortaya koymanız gereken bir zarar yok. Vefat eden kişinin yaşamında destek alan kişiler bu tazminat davasını açabilirler.

Ölümlü Tren Kazası Tazminatında Talep Edilecek Kalemler

Cenaze ve Defin Masrafları

Maktulün bir yerden, başka bir yere taşınması

Yemek ve Taziye giderleri

Tabut Masrafları

Mezar Yerinin Ücreti

Mezarı Yaptırmak İçin Harcanan Giderler

Ölüm İçin Verilen İlanlar

Maddi Tazminat

Manevi Tazminat

Ve Kişi Ölmeden Önce Yapılan Sağlık Harcamaları

Ölümlü Tren Kazası Tazminatı Kimler Talep Edebilir

Tren kazasında hayatını kaybeden kişinin yaşadığı dönemde destek olduğu kişiler bu tazminattan faydalanabilir. Birinci derecede ailesi, anne, baba, eş ve çocukları bu tazminatı ispat yükümlülüğü olmadan alabilirler. Ancak üçüncü kişiler bu tazminatı alabilmek için destek aldıklarını ispat etmekle yükümlüdürler. Madde madde sıralayacak olursak.

Anne

Baba

Evli ise Eş

Var ise 18 yaşından küçük çocukları

Ve destek aldığını ispat eden üçüncü kişiler

Bu üçüncü kişileri açıklayacak olursak. Mesela müteveffa hayatta iken öğrencilere burs veriyordu. Vefat sonrasında da bu aldıkları ücreti ilgili kurum ya da kişilerden talep edebilirler.

Bir başka başlık ise sözlü, nişanlı ya da imam nikâhlı eş durumlarıdır. Yine kanunlar ışığında bu gibi durumlarda bulunan kişilerin tazminat aldığını söyleyebiliriz.

Tren Kazası Manevi Tazminat Davası

 Manevi tazminat içinde Yargıtay kararları göz önünde bulundurularak hesaplama yapılır. Kişilerin sosyal statüleri aylık gelirleri göz önünde bulundurulur. Mahkeme heyeti ilgili araştırmayı yaptıktan sonra ne tazminat talep eden tarafı zenginleştirecek, ne de tazminat ödeyecek tarafı fakirleştirecek bir rakam belirler. Tren Kazası Manevi Tazminat süreci de yine diğer tazminat davaları ile birlikte yürütülebilir.

Tren Kazası Tazminat Davası
Tren Kazası Tazminat Davası

Tren kazalarında Ceza Davası Süreci Nasıl İşliyor?

Tren kazalarında ceza davaları oldukça sancılı geçer. Tarafların ve olayın faillerinin belirlenmesi bile büyük bir meseledir. Devlet refleksi ile kazaların soruşturması aşaması biraz da uzayabilir. Ama sonuç olarak kazanın meydana geldiği bölge savcılığı görevlidir. Bilirkişi raporları süreçte belirleyici olur. Bilirkişilerin gösterdiği adres yani suçlu bulunan kişilere yönelik davalar devam eder.

Yine dava bölgedeki mahkemelerde görülür. Ölüm var ise işin içinde ağır ceza mahkemesi yetkilidir. Ama ölüm yok ise bu davalar asliye ceza mahkemelerinde de görülebilir. Tren Kazası Tazminat Davasında süreç biraz daha farklıdır. Davayı açtığınız kurumun merkezi neresi ise orada da açabilirsiniz. Ya da tazminat talep eden kişinin ikamet adresinde de dava açılabilir.

Türkiye’de Tren Kazası Meydana gelen il ve ilçelerimiz

 Afyon, Aydın, Adana, Banaz, Bilecik, Batman, Ceyhan, Çorlu, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Edirne, Hatay, İsabeyli, İstanbul, İzmir, Kütahya, Karabük, Konya, Kayseri, Manisa, Mersin, Malatya, Nazilli, Niğde, Osmaniye, Zonguldak, Yenice, Yenimahalle, Uzunköprü, Uşak, Tekirdağ, Tarsus, Sivas, Pamukova, Salihli olarak sıralayabiliriz. Kazanın meydana geldiği bölgelere baktığınız genelde batı bölgelerin yoğunlukta olduğu dikkat çekiyor.   

Tren kazasının ne zaman olduğu, tren kazasının nerede olduğu, tren kazasının nasıl olduğu, tren kazasında ölenlerin isim listeleri, tren kazasında yaralananların isim listeleri yaralı ve ölü sayısının azlığı ya da çokluğu Tren kazasında ölenlerin kimliği, prof ya da bir diğer deyişle profesör olabilir, doktor olabilir, mühendis olabilir, Fizikçi olabilir, milletvekili olabilir, makasçı, makinist olabilir, uzay bilimci, uzay mühendisi, akademisyen, bilim adamı, ya da anne, baba, oğul, kardeş, dede, çocuk,  da olabirler, sosyal statüleri ne olursa olsun sonuç yine değişmiyor.

Yine aynı şekilde tren kazasının sebebi makas olabilir, sinyalizasyon hatası olabilir, tren kazası için sabotaj bile düzenlenmiş olabilir hiç fark etmiyor. Olayın boyutları ne olursa olsun değişmeyen bir gerçek var. Tren kazalarında yaşanan ölüm yaralanma ve mağduriyetlerin cezai olarak bir karşılığı yok. Hemen bir örnek verelim Pamukova tren kazasında 37 kişi hayatını kaybetmiş 90 kişide yaralanmıştı. Uzayıp giden yargı süreci, tren kazası raporu, tren kazası bilirkişi raporu, ve yapılan bütün inceleme değerlendirmeler tam 10 yıl sürdü. Ve akıl almayacak şekilde iki makinist suçlu bulundu.

Daha sonra bir tanesinin suçu ertelendi, yani hiçbir cezası olmadı yaptıklarının. Cezaevine girmedi, kamusal hizmet yapmadı vesaire…  Zaten diğer ceza verilen makiniste de 3 yıl gibi bir ceza verilmişti. Çok basit bir suç işleseniz mesela darp, adam yaralama bunların yaptırımı ve cezası çok daha fazla olur. Verilen kararlar ve emsal teşkil edebilecek çok fazla örnek var. Maddi ve manevi olarak da haklarınızı almak en az cezai müeyyide kadar zor. Yine Pamukova’da meydana gelen kazadan örnek verelim. Mağdurların büyük çoğunluğu 14 yılın sonunda haklarına kavuşabilmişti.

#trenkazası #trenkazasıtazminatı #trenkazasıtazminatdavası