• Trafik Kazalarında Uzman Avukat Seçimi Nasıl Yapılır?

Başınıza trafikte bir olay geldiyse mutlaka iyi bir Trafik Kazası Avukatı’na ihtiyacınız vardır. Trafik kazalarının içerisinde bir den çok alan olduğu için oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Kaza sebebiyle meydana gelen bedeni hasarlar için mutlaka bir ceza davası görülecektir. İşin içerisinde bir motorlu taşıt ve insan unsuru vardır. Bu sebeple Ceza Hukuku’nun yanında Karayolları Kanunu, Sigorta hukuku, oldukça kapsamlı olan tazminat hukuku alanında deneyimli bir avukat seçimi yapmalısınız.
Ülkemizde her gün yüzlerce kaza yaşanırken, kazanın ardında bıraktığı maddi ve manevi zararların, mağdur olan kimselere, hukuken karşılanma oranı ne yazıktır ki, oldukça düşüktür. Kanunları esas alarak bunun sebeplerine baktığımızda ise vatandaşların hak ve hukukları konusundaki bilgi eksikliğinden, sigorta şirketlerinin hazırladıkları poliçelerin detaylarına kadar birçok sebep maddeleyebiliriz.
Bir vatandaş olarak hak ve hukukunuzu her alanda eksiksiz olarak bilmemiz imkânsızken, olası mağduriyet halimizde savunmamızı neye göre yapabiliriz?
Haklarımızı kimden, hangi şartlarda, hangi usulde, nasıl talep edebiliriz?
Danışacağımız avukatın bu alandaki uzmanlığı haklarımızı almamızda ne kadar etkilidir?
Ya da her avukat bizi istediğimiz sonuca götürebilir mi? Başınıza bir trafik kazası ya da iş kazası geldiği takdirde bu ve bunun gibi onlarca soru işareti kafanızda dolaşmaya başlar. Tabii ki bu soruların cevabını bulmanız oldukça zor olacaktır. Çünkü konu hakkında bilgi sahibi olanda, konu hakkında hiçbir fikri olmayan herkes bir şeyler söyleyerek kafanızın daha da karışmasına sebep olacaktır. Herkes size konu hakkında farklı şeyler söyleyecektir. Daha önce bu tarz bir vaka ile karşılaşan yakınlarınız kendi avukatlarının tazminatlarını çıkarttığını iddia edecek onunla çalışabilirsiniz tavsiyesinde bulunacaktır. Ancak alacağı tazminat ne kadardı ve bu tazminat tutarının ne kadarını alabildiler?
Bilmelisiniz ki;
Kazalar hayatımızın bir gerçeği gün gelir bununla kendinizde yüzleşebilirsiniz ya da çok yakınınız böyle bir olumsuzluğa maruz kalabilir. Size en iyi sonucu bu davalarda deneyimli daha önce bu alanda yüzlerce dosyayı çözmüş Trafik Kazası Avukatı verebilir.
Uzmanlıktan yana örnek vermek gerekirse, sağlımızdan yola çıkabiliriz. Nasıl ki, fiziki bir ağrı için, diş hekimine başvurmak, bizi istediğimiz sürede sağlığımıza kavuşturmayacaksa; bir trafik kazasının sebep olduğu mağduriyetimizi  boşanma davalarına ya da icra dosyalarına bakan bir avukat da gideremez. Trafik kazası hukuk bürosu bu işlerin üstesinden gelebilecek yetkinliktedir.

  • İyi Bir Trafik Kazası Avukatı Size Ne Fayda Sağlar?

Trafik Kazası Avukatı karşılaştığı dosyanın içeriğine göre daha önceki tecrübelerini göz önünde bulundurarak sonuca hızlıca gidebileceği bir yol haritası çıkartır. Tazminat Hukuku alanında her gün yeni bir düzenleme yapılarak kanun maddeleri değiştiriliyor. Yargıtay ve üst mahkemelerin verdiği emsal niteliğindeki kararlar avukatınız tarafından bilinir ise süreciniz uzamadan ve çok sağlıklı bir şekilde sonuca gidebilirsiniz. Kazanın gerçekleştiği andan itibaren işini bilen avukat gerekli müdahaleleri yaparak önüne çıkabilecek pürüzleri öngörebilir. Bunlara madde madde bakalım isterseniz bir trafik kazasında karşılaşabileceğiniz sıkıntılar nelerdir;

  • Ceza Davası Aşaması

Trafik kazası meydana geldiği anda sürece dahil olan avukat müvekkilini daha dava başlamadan bir sıfır öne geçirebilir. Dosyayı inceleyen ve kazanın oluş şekline bakan Trafik Kazası Avukatı çok küçük bir dokunuşla davanın bütün seyrini değiştirebilir. Bunu yapabilmesi için de Trafik Kazalarıyla ilgili tecrübe ve bilgi birikimi olması şarttır.

  • Trafik Kazasında Kusur Dağılımı

Trafik kazasının en önemli unsuru kusur paylaşımıdır. Siz olayı anlattığınız da gerekli belgeler toplanır ve kusura ilişkin bir değerlendirme yapılır. Eğer gerek duyulursa güvenlik kamera görüntüleri varsa olayın şahitleri ve sizi haklı çıkartacak bütün veriler avukatın ön görüsü ile daha olay sıcakken toparlanmalıdır. Yoksa zaman geçtikten sonra bazı deliller kaybolur ve geri dönüşü olmayan bir yola girmiş bulunursunuz.

  • Avukat ve Sigorta Şirketi İlişkisi

Trafik kazalarında ki en önemli muhatabınız sigorta şirketleridir. Tabir yerindeyse şirketler size tazminat ödememek için türlü yollara başvuracaklardır. Sizi oyalayacaklar ve olur olmadık belgeler talep ederek süreci çıkmaza götürmeye çalışacaklardır. Her sigorta şirketinin kendine göre bir politikası vardır. Bu işle ilgilenen ve dosya sirkülasyonu olan Trafik Kazası Avukatı hangi şirketin ne şekilde hareket edeceğini bildiği için önceden hazırlıklı olacaktır. Ve Trafik Kazası konusunda uzman Avukat sigorta şirketinin atacağı adımlara göre manevra alarak süreci hızlandıracak ve hatta çıkmaza sokulacak dosyaları bile çözüme kavuşturabilecektir. Sizin dosyanıza bakan avukatın sigorta şirketi tarafından biliniyor olması da büyük bir kazanımdır. Vatandaşın mağduriyetini düşünmeden kar odaklı çalışan şirketler karşısındaki muhataba göre hareket edecektir. İşi bilmeyen birisine uygulayacakları muamele tabii ki farklı olacaktır. Sigorta şirketinin elemanları bu alanda gerçekten çok çok iyidirler; sizin de haklarınızı en iyi şekilde savunabilmeniz için onların karşısına en az onlar kadar iyi olan bir hukukçu ile çıkmanız gerekmektedir.

  • Maluliyetin Belirlenmesi ve Sağlık Kurulu Raporu

Bedeni hasarın bulunduğu dosyalar sigorta şirketleri tazminat ödemelerini sağlık kurullarından alınan heyet raporlarına göre yapmaktadır. Bir örnek üzerinden açıklayarak gidelim diyelim ki omuriliğinizin birkaç bölgesinde kırıklar var. Ameliyat oldunuz platin takıldı. İyileşme aşamasını da geçtiniz ve sağlık kurulundan aldığınız rapor oranı da belli oldu. Benim hızlıca anlattığım bu süreçler ciddi profesyonellik gerektirir. En önemli husus ise şudur sizin aldığınız yaralanmanın karşılığı kaç olmalıdır? Bir avukat bunu bilmiyor ise dışarıdan ücretli bir destek almalıdır. Size omurilik yaralanması sonucunda verilen heyet oranı yüzde 10 ise işi bilmeyen avukat bununla işlemlerinizi yaparak hak kaybına sebep olur. Ancak işi bilen Trafik Kazası Avukatı hak ettiğiniz oran ne ise onu almanız için hukuki yollara başvurarak hakkınızı sonuna kadar savunur.

  • Ne Kadar Tazminat Alacağınızı bilmelisiniz Nokta!

Bütün süreçler tamamlandı heyet raporunuzu da aldınız. Trafik Kazası Avukatı sizi karşısına alır ve ne kadar tazminat alacağınızın aktüer hesaplamasını yaparak süreç sonunda hedeflediği rakamı size anlatır. Ve buna göre hareket eder. Ama işi bilmiyorsa ne kadar tazminat verirlerse ona razı olmak zorundadır.

  • Trafik Kazası Avukatı Ve Sigorta Tahkim Komisyonu İlişkisi

Sigorta Tahkim Komisyonu da özel uzmanlık gerektiren bir alandır. Kendine göre iç hukuku ve yapısı vardır. Bu alanda uzman olmayan bir hukukçu sizin sadece vaktinizi çalacaktır.

  • Trafik Kazalarına Hangi Avukatlar Bakar?

Kaza sonucunda canı yanan vatandaşların aklına ilk gelen soru “Trafik Kazalarına Hangi Avukatlar Bakar” sorusu olacaktır; Başvuracağınız avukatın; Tazminat Hukuku alanında kazandığı uzmanlıkla beraber, özellikle trafik kazası sebebiyle açılan Tazminat Davaları konusunda da deneyim sahibi olması önemlidir. Bu deneyimler sayesinde avukat; tazminat yolunda atılması gereken adımları, başvuru sürecinde alınacak cevapları, karşılaşılabilir olumsuz durumları, bu durumlarda alınması gereken önlemleri, gerekli adli evrakları, henüz sizi dinlerken, ya da dosyanızı gözden geçirirken öngörebilir ve izlenecek en kısa yolu ilk görüşmenizde çizebilir. Trafik kazası avukatları, Trafik kazası sigorta avukatı olarak da bilinir.
Kısaca özetlemek gerekirse;
Tüm avukatlar tazminat başvurunuzu yapabilir; ancak, beklenen en kısa sürede davanızı bitiremez ve size hakkınız olan tazminatın tamamını veremez. Trafik kazalarında uzman avukat ile yola çıkarsanız sağlıklı bir hukuki süreç izlenerek davanız takip edilecektir.

  • Trafik Kazası Avukatı ve Müvekkil Ücret İlişkisi

Avukat tutmak maliyetli bir iştir. Trafik Kazası Avukat Ücretleri diğer avukatlara göre biraz daha maliyetlidir.  Zaten kaza sonrası ekonomik dengesi bozulan vatandaşın avukat tutmaya güce yetmeyebilir. Ancak trafik kazalarında durum diğer davalardan çok daha farklıdır. Çünkü işin sonunda yüklü miktarlarda alınabilecek bir tazminat söz konusudur. İşi bilen Trafik Kazası Avukatı dosyayı incelediğinde az çok nereye gidebileceğini bilir. Davayı kazanıp kazanamayacağına incelediği evraklar sonucunda karar verebilir. Eğer ki kazanacağına inandığı bir dava varsa önünde müvekkilinden ücret talep etmeden bir yüzdelik üzerinden anlaşarak süreci takip eder.
Eğer bir mağdursanız ve mağduriyetinizi gidermek adına çözümler arıyorsanız, hukuk bünyemizde bizimle birlikte çalışan avukatlarımıza, hukuk danışmanlarımıza hiç tereddüt etmeden başvurabilirsiniz.
Çünkü bizler,
Bu hususta, Her gün onlarca kaza dosyası inceleyip değerlendiren avukatlarımızla birlikte, Türkiye’nin dört bir yanından aldığımız tüm başvurularda da olduğu gibi, dosyanızı birlikte açıp, birlikte sonuçlandırıyoruz.
Sizlerle yaptığımız ilk görüşmemizde;
Öncelikle sizi dinliyor,
Dosyanızın tüm detaylarını birlikte değerlendiriyor,
Mağduriyetinizi gidermek adına, hakkınız olan tazminatı en yüksek rakamlarla size verebilmeyi hedefliyor,
Olası bütün yolları göz önünde bulundurup, sonuca giden en kısa yolu sizle birlikte belirliyoruz.
Tazminatınız ve dava süreciniz hakkında, aklınıza takılan bütün soruları yanıtlayıp, bu süreçteki tüm aşamalarda sizi bilgilendirmeyi ihmal etmiyor,

Memnuniyetinizi başarımız biliyoruz.
Trafik kazaları ve iş kazalarında uzman Avukat kadromuz ile İstanbul, Kocaeli, Bursa, Tekirdağ, Sakarya, Yalova, Balıkesir, Eskişehir, İzmir, Manisa, Kütahya, Bolu, Ankara, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Çanakkale, Aksaray, Niğde, Sivas, Amasya, Karabük, Kırşehir, Afyon, Konya, Isparta, Uşak, Denizli, Burdur, Tokat, Çorum, Çankırı, Sinop, Bartın, Kastamonu, Bilecik ile birlikte Doğu illerimizde Ağrı, Van, Kars, Iğdır, Hakkari, Şırnak, Muş, Bitlis, Diyarbakır, Adıyaman, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Malatya Karadeniz de ise Ordu, Giresun, Artvin, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Samsun, Zonguldak dahil Türkiye’nin dört bir yanında ve hemen hemen her şehrinde hizmet vermekteyiz.